Domácí dezinfekce na ruce - rychlý a jednoduchý návod

9931251A-5C23-45D1-BB2A-3D5E7D368002
Rychlý návod na účinný dezinfekční roztok, který bude po ruce vždy, když budete zrovna potřebovat. Oproti kupovaným roztokům a gelům vás vyjde jen na zlomek ceny a přitom funguje stejně dobře. Vyrobit si ho zvládnete sami za pár minut!

Všechny komponenty koupíte běžně v lékárně. Dají se sehnat i v jiných obchodech, nebo na internetu, ale osobně doporučuji zajít právě do lékárny. Recept není můj, tento návod nedávno vydala Světová zdravotnická organizace (WHO), ale určitě nejsem jediná, kdo si dezinfekci doma tímto způsobem připravuje, protože paní magistra v lékárně hned věděla, co se chystám dělat. :) Proto nemusíte mít strach, v lékárně vám určitě poradí, po čem sáhnout. 
 
Na 500 ml hotového roztoku budete potřebovat:

415 ml alkoholu (isopropylalkohol)
20 ml 3% peroxidu vodíku
7 ml glycerolu
Malé množství převařené studené vody
Injekční stříkačku (nemusí být)
Nádobu s vyznačenou stupnicí
Lžíci na zamíchání
Lahvičky na hotovou směs
Pár kapek oblíbené přírodní vonné silice (nemusí být)

Do nádoby nalijeme alkohol, k němu přidáme peroxid vodíku a glycerol. Důkladně promícháme a přilijeme převařenou vodu až po rysku 500 ml. Podle vkusu pak můžete přidat několik kapek esenciálního oleje. Kdo si chce pohrát, může esenci přidat až po nalití do lahviček, do každé jinou vůni a střídat je podle nálady. :)

Co se týká vůně, používejte, prosím, jen 100% přírodní silice, nejlépe v BIO kvalitě. Rozhodně nedoporučuji přidávání esencí používaných do aroma lamp apod.!

TIP: Pokud trpíte na suchou pokožku rukou, nebo dezinfekci používáte hodně často, použijte více glycerolu, který pokožku intenzivněji zhydratuje a zanechá ji hebkou a vláčnou.

A co vy? Používáte dezinfekci jen k kritických obdobích zvýšené nákazy, nebo jste zvyklé ji mít vždy v kabelce? A jaké vůně preferujete, pokud si ji vyrábíte doma? Podělte se s námi v komentářích!

519CD3FB-94AB-45F1-9C44-44A07D4500C3