FOTONÁVOD: Šijeme obal na laptop

Šijeme obal na laptop krok za krokem

Chtěla jsem originální obal na laptop. Jak už to tak bývá, z běžně prodávaných obalů se mi žádný nelíbil. Šít umím, materiál mám. Tak proč se do toho nepustit? Podělím se s vámi o jednoduchý návod, abyste si svůj obal mohli ušít i vy.

IMG_1141

 

Co budete potřebovat?

- materiál na vnější obal
Já použila potištěnou eko kůži (koženku) v gramáži 700g/m2). Tu ale příliš nedoporučuji začátečníkům, protože se vše musí ušít na první dobrou a pokud budete párat, zůstanou vám v eko kůži dírky po šití. Můžete použít i bavlněné plátno, softshell a v podstatě cokoliv dle libosti. Spotřeba bude dle velikosti pouzdra, ale obecně lze říct, že vám na běžné rozměry laptopů bude stačit pruh látky cca 50x100 cm.

- materiál na vnitřní vrstvu
V mém případě fleece, který jsem zvolila kvůli jeho hebkosti a taky kvůli tomu, že je tlustší a pouzdro bude víc vyztužené. Použít můžete i plátno, úplet, plyš atd.

- zip s jezdcem
Použila jsem délku 50 cm, ale hodně záleží na velikosti hotového pouzdra.

- lemovací pruženku

- papír na vykreslení střihu + pravítko

- šicí stroj

- jehlu a nit na ruční šití

- patentky, nebo suchý zip 

 

1. Změříme si dva obvody svého laptopu. Každý z naměřených obvodů vydělíme dvěma a přičteme 3. V mém případě tedy 44/2=22+3=25. Stejně i druhý obvod, můj byl ve výsledku 35. To znamená, že si narýsuji na papír obdélník ve velikosti 25 x 35 cm. Vystřihnu a rohy zastřihnu do kulata. Obdélník obkreslím 2x na vnější látku a 2x na vnitřní látku. Stříhám přesně po čáře, protože ve střihu už je započítán přídavek na švy (1 cm).

IMG_0724

4684950F-1166-446E-8BBB-3F849B3DCF7D_1_201_a 

FF5DD5D5-D965-499E-989F-5EE0FF511C56_1_201_a

IMG_0731

IMG_0757

2. Naměřím si, kam bude sahat zip a jak bude dlouhý boční pruh. Věřím, že existuje elegantnější postup, ale já to dělala takto: K papírovému střihu jsem si přiložila zip, který použiji tak, aby mi končil na obou bocích stejně. Změřila jsem vzdálenost od horního kraje (musí být všude stejná) a udělala si značky. Pak jsem si naměřila délku, kterou bude mít proužek a přičetla jsem na délce 2 cm (na každé straně 1 cm na založení). Šíři proužku jsem volila 3,5 cm s tím, že 1 cm z každé strany padne na švy a proužek tedy výsledné pouzdro rozšíří o 1,5 cm. Šířku proužku volíme podle tloušťky svého laptopu. 

IMG_0774 2 

IMG_0792

3. Ušiji si vnější kapsu. Kapsu šít nemusíte, ale hodí se k uložení nabíječky, myši atd. Vezmu si papírový střih a od kraje naměřím tolik, jak moc chci kapsu hlubokou. Já měřila 16 cm od okraje + 1 cm na horní šev. Vystřihneme kapsu z vnější i vnitřní látky, přiložíme lícem na sebe a sešijeme nezaoblenou stranu. Poté obrátíme na líc a prošijeme.

POZOR! Pokud pracujete s koženkou, k uchycení látky nepoužívejte špendlíky v místech, kde by později zůstaly vidět dírky.

IMG_0802

IMG_0821

IMG_0834

Kusy otočíme lícem ven a prošijeme z vnější strany:

IMG_0847

 IMG_0867

4. Kompletujeme! Na vnitřní stranu každého vnějšího dílu položíme vnitřní díl. Skvělým pomocníkem je v tuto chvíli lepidlo na textil ve spreji, kterým spojíte vždy vnější a vnitřní díl a později budete sešívat jako jeden kus. Poté vezmeme jeden hlavní díl a kapsičku. Tu položíme na lícovou stranu hlavního dílu. Pomohla jsem si tím, že jsem kapsičku s hlavním dílem po obvodu sešila (asi 1 mm od kraje). Vřele doporučuji to udělat (u zmíněné koženky se to opravdu vyplatí, díly vám nebudou cestovat a vaše nervy budou mít klid :). 

Hlavní díly s podlepenou vnitřní vrstvou:

IMG_0872

Prošití skrze kapsičku a hlavní díl:

IMG_0892

5. Všití zipu a bočního proužku. Zip jsem sešívala rozepnutý, jezdcem dolu. Našpendlíme polovinu zipu na horní okraj pouzdra. Doporučuji zip i proužek v kulatých rozích na několika místech nastřihnout ostrými nůžtičkami. Spolu se zipem našpendlíme po zbytku obvodu i boční proužek, který jsem si předtím zahnula a prošila. Konec proužku MUSÍ BÝT POD OKRAJEM ZIPU!

IMG_0904

IMG_0919

Konec proužku musí být pod okrajem zipu:

IMG_0925

 Nyní vše sešijeme po celém obvodu:

IMG_0947 

Po sešití nastřihneme kulaté okraje skrz všechny vrstvy. Pozor na prostřižení švů!

IMG_0954

Nyní si můžeme ještě jednou zkontrolovat, zda nám laptop do pouzdra bude sedět:

IMG_0963

V dalším kroku jsem vzala do ruky jehlu a nit a prošila jsem zip s koncem bočního proužku (tam, kde už máme na bočním proužku šev ze založení). Tím upevníte konec zipu a neriskujete, že vám zip během používání pouzdra vyleze ven. 

IMG_0976 2

Stejně postupujeme i na druhé straně a přišijeme druhý hlavní díl. Ten přiložíme lícovou stranou dovnitř, našpendlíme na něj zip a boční proužek a sešijeme. Při sešívání nezapomeňte nechat zip rozepnutý, aby vám zbyl otvor na otočení.

IMG_0986

6. Jdeme na poslední úpravy! Pouzdro máme sešito, gratuluji! Pokud jste došli až sem, máte už skoro hotovo. Vypadá to nyní takto:

IMG_0993

IMG_0994

Nezapomeňte nastřihnout všechny kulaté rohy.

7. Našijeme lemovací pruženku přes vnitřní švy. Našitím pruženky dovedete svoje pouzdro k dokonalosti, nebudou se vám třepit vnitřní okraje (a chytat se do zipu) a pouzdro lépe drží tvar. Zvolila jsem bílou lemovací pruženku. Možností je také začištění okrajů entlovacím stehem, overlockem, nebo klasickým bavlněným šikmým proužkem. Lemovat začínáme ve spodní části a šijeme po celém obvodu. To samé u vedlejšího okraje.

IMG_1007

 IMG_1068

IMG_1069

IMG_1073

Aby se mi zip nepřetáčel směrem ven, prošila jsem oblast kolem zipu kousek od okraje vnější látky. Pod patku stoje umístím zipovou část pouzdra s tím, že okraj olemovaný pruženkou musí směřovat směrem do vnitřku pouzdra. 

IMG_1101

8. Naražení patentků/našití suchého zipu. Tento krok by se měl správně dělat mnohem dříve. Já jsem ale původně vnější kapsu na zapínání nechtěla - rozmyslela jsem si to až v závěru. :) Naměřila jsem si stejné vzdálenosti od obou okrajů na kapse, udělala jsem si značky a tam narazila patentky. Můžete zvolit i našití suchého zipu. Určitě by kapsa vypadala skvěle i na zip, ale s tím je potřeba počítat už úplně na začátku.

IMG_1119

IMG_1126

Hotovo! Právě jste zvládli ušít pouzdro na váš laptop, skvělá práce! :)

IMG_1136 

IMG_1142

IMG_1159

 

Chtěli byste více šicích fotonávodů zdarma? Přidejte se k nám na Facebooku!

Klikněte na unnamed  a žádný fotonávod už Vám neunikne! 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení