FOTONÁVOD: Šijeme obal na laptop

Šijeme obal na laptop krok za krokem

Chtěla jsem originální obal na laptop. Jak už to tak bývá, z běžně prodávaných obalů se mi žádný nelíbil. Šít umím, materiál mám. Tak proč se do toho nepustit? Podělím se s vámi o jednoduchý návod, abyste si svůj obal mohli ušít i vy.

IMG_1141

 

Co budete potřebovat?

- materiál na vnější obal
Já použila potištěnou eko kůži (koženku) v gramáži 700g/m2). Tu ale příliš nedoporučuji začátečníkům, protože se vše musí ušít na první dobrou a pokud budete párat, zůstanou vám v eko kůži dírky po šití. Můžete použít i bavlněné plátno, softshell a v podstatě cokoliv dle libosti. Spotřeba bude dle velikosti pouzdra, ale obecně lze říct, že vám na běžné rozměry laptopů bude stačit pruh látky cca 50x100 cm.

- materiál na vnitřní vrstvu
V mém případě fleece, který jsem zvolila kvůli jeho hebkosti a taky kvůli tomu, že je tlustší a pouzdro bude víc vyztužené. Použít můžete i plátno, úplet, plyš atd.

- zip s jezdcem
Použila jsem délku 50 cm, ale hodně záleží na velikosti hotového pouzdra.

- lemovací pruženku

- papír na vykreslení střihu + pravítko

- šicí stroj

- jehlu a nit na ruční šití

- patentky, nebo suchý zip 

 

1. Změříme si dva obvody svého laptopu. Každý z naměřených obvodů vydělíme dvěma a přičteme 3. V mém případě tedy 44/2=22+3=25. Stejně i druhý obvod, můj byl ve výsledku 35. To znamená, že si narýsuji na papír obdélník ve velikosti 25 x 35 cm. Vystřihnu a rohy zastřihnu do kulata. Obdélník obkreslím 2x na vnější látku a 2x na vnitřní látku. Stříhám přesně po čáře, protože ve střihu už je započítán přídavek na švy (1 cm).

IMG_0724

4684950F-1166-446E-8BBB-3F849B3DCF7D_1_201_a 

FF5DD5D5-D965-499E-989F-5EE0FF511C56_1_201_a

IMG_0731

IMG_0757

2. Naměřím si, kam bude sahat zip a jak bude dlouhý boční pruh. Věřím, že existuje elegantnější postup, ale já to dělala takto: K papírovému střihu jsem si přiložila zip, který použiji tak, aby mi končil na obou bocích stejně. Změřila jsem vzdálenost od horního kraje (musí být všude stejná) a udělala si značky. Pak jsem si naměřila délku, kterou bude mít proužek a přičetla jsem na délce 2 cm (na každé straně 1 cm na založení). Šíři proužku jsem volila 3,5 cm s tím, že 1 cm z každé strany padne na švy a proužek tedy výsledné pouzdro rozšíří o 1,5 cm. Šířku proužku volíme podle tloušťky svého laptopu. 

IMG_0774 2 

IMG_0792

3. Ušiji si vnější kapsu. Kapsu šít nemusíte, ale hodí se k uložení nabíječky, myši atd. Vezmu si papírový střih a od kraje naměřím tolik, jak moc chci kapsu hlubokou. Já měřila 16 cm od okraje + 1 cm na horní šev. Vystřihneme kapsu z vnější i vnitřní látky, přiložíme lícem na sebe a sešijeme nezaoblenou stranu. Poté obrátíme na líc a prošijeme.

POZOR! Pokud pracujete s koženkou, k uchycení látky nepoužívejte špendlíky v místech, kde by později zůstaly vidět dírky.

IMG_0802

IMG_0821

IMG_0834

Kusy otočíme lícem ven a prošijeme z vnější strany:

IMG_0847

 IMG_0867

4. Kompletujeme! Na vnitřní stranu každého vnějšího dílu položíme vnitřní díl. Skvělým pomocníkem je v tuto chvíli lepidlo na textil ve spreji, kterým spojíte vždy vnější a vnitřní díl a později budete sešívat jako jeden kus. Poté vezmeme jeden hlavní díl a kapsičku. Tu položíme na lícovou stranu hlavního dílu. Pomohla jsem si tím, že jsem kapsičku s hlavním dílem po obvodu sešila (asi 1 mm od kraje). Vřele doporučuji to udělat (u zmíněné koženky se to opravdu vyplatí, díly vám nebudou cestovat a vaše nervy budou mít klid :). 

Hlavní díly s podlepenou vnitřní vrstvou:

IMG_0872

Prošití skrze kapsičku a hlavní díl:

IMG_0892

5. Všití zipu a bočního proužku. Zip jsem sešívala rozepnutý, jezdcem dolu. Našpendlíme polovinu zipu na horní okraj pouzdra. Doporučuji zip i proužek v kulatých rozích na několika místech nastřihnout ostrými nůžtičkami. Spolu se zipem našpendlíme po zbytku obvodu i boční proužek, který jsem si předtím zahnula a prošila. Konec proužku MUSÍ BÝT POD OKRAJEM ZIPU!

IMG_0904

IMG_0919

Konec proužku musí být pod okrajem zipu:

IMG_0925

 Nyní vše sešijeme po celém obvodu:

IMG_0947 

Po sešití nastřihneme kulaté okraje skrz všechny vrstvy. Pozor na prostřižení švů!

IMG_0954

Nyní si můžeme ještě jednou zkontrolovat, zda nám laptop do pouzdra bude sedět:

IMG_0963

V dalším kroku jsem vzala do ruky jehlu a nit a prošila jsem zip s koncem bočního proužku (tam, kde už máme na bočním proužku šev ze založení). Tím upevníte konec zipu a neriskujete, že vám zip během používání pouzdra vyleze ven. 

IMG_0976 2

Stejně postupujeme i na druhé straně a přišijeme druhý hlavní díl. Ten přiložíme lícovou stranou dovnitř, našpendlíme na něj zip a boční proužek a sešijeme. Při sešívání nezapomeňte nechat zip rozepnutý, aby vám zbyl otvor na otočení.

IMG_0986

6. Jdeme na poslední úpravy! Pouzdro máme sešito, gratuluji! Pokud jste došli až sem, máte už skoro hotovo. Vypadá to nyní takto:

IMG_0993

IMG_0994

Nezapomeňte nastřihnout všechny kulaté rohy.

7. Našijeme lemovací pruženku přes vnitřní švy. Našitím pruženky dovedete svoje pouzdro k dokonalosti, nebudou se vám třepit vnitřní okraje (a chytat se do zipu) a pouzdro lépe drží tvar. Zvolila jsem bílou lemovací pruženku. Možností je také začištění okrajů entlovacím stehem, overlockem, nebo klasickým bavlněným šikmým proužkem. Lemovat začínáme ve spodní části a šijeme po celém obvodu. To samé u vedlejšího okraje.

IMG_1007

 IMG_1068

IMG_1069

IMG_1073

Aby se mi zip nepřetáčel směrem ven, prošila jsem oblast kolem zipu kousek od okraje vnější látky. Pod patku stoje umístím zipovou část pouzdra s tím, že okraj olemovaný pruženkou musí směřovat směrem do vnitřku pouzdra. 

IMG_1101

8. Naražení patentků/našití suchého zipu. Tento krok by se měl správně dělat mnohem dříve. Já jsem ale původně vnější kapsu na zapínání nechtěla - rozmyslela jsem si to až v závěru. :) Naměřila jsem si stejné vzdálenosti od obou okrajů na kapse, udělala jsem si značky a tam narazila patentky. Můžete zvolit i našití suchého zipu. Určitě by kapsa vypadala skvěle i na zip, ale s tím je potřeba počítat už úplně na začátku.

IMG_1119

IMG_1126

Hotovo! Právě jste zvládli ušít pouzdro na váš laptop, skvělá práce! :)

IMG_1136 

IMG_1142

IMG_1159

 

Sledujte nás také na Instagramu a Facebooku.