Jak hry dětí nápodobou tvoří budoucí superhrdiny

Jak hry dětí nápodobou dospělých tvoří budoucí superhrdiny

Dnes se  podíváme na jednu z těch roztomilých záležitostí, které se v dětském světě dějí denně: hry dětí nápodobou dospělých. Možná jste už zaznamenaly, že Vaše ratolesti rády vypůjčují Vaše boty, oblečení nebo mobilní telefony. Proč je to vlastně tak důležité a proč bychom jim měli dovolit zkoumat svět dospělých? O tom se dozvíte v tomto článku.

Dětská hra jako malý učební plán

Není tajemství, že hra dětí nápodobou dospělých je prostě k nezaplacení. Nejenže nám to dává důvod smát se, když vidíme naši holčičku ve svých příliš velkých botách, ale mnohdy se nám tím nastavujte zrcadlo našeho chování. Také se Vám stává, že najednou slyšíte své často používané věty a divíte se, že si je Vaše ratolesti tak osvojily?

Když naše děti napodobují, co dospělí dělají, učí se řadě dovedností. To zahrnuje komunikaci, sociální interakce a emocionální inteligenci. Díky hře se rozvíjí také své jazykové schopnosti. A když sdílí své hračky nebo roli ve hře s kamarády, učí se důležitým sociálním dovednostem, jako je spolupráce a kompromis. V této fázi začínají také rozumět emocím.

Maminko, ty jsi moje superhrdinka!

Nebreme tuto činnost dětí úplně na lehkou váhu, pojďme si připomenout, že tohle nápodobné hraní má i něco navíc. Výzkumy ukazují, že děti, které mají přístup k hračkám a nástrojům inspirovaným dospělými, mají tendenci mít vyšší úroveň kognitivního vývoje. To znamená, že naše děti se skrze hraní učí řešit problémy, plánovat a tvořit.

Dr. Sarah Johnson, psycholožka na Stanfordově univerzitě, uvádí: "Hra nápodobou dospělých je nezbytnou součástí dětského vývoje. Pomáhá dětem porozumět společenským rolím, zlepšuje jejich komunikační dovednosti a rozvíjí empatii."

Připraveni na svět dospělých

Tak co si z toho odnést? Hry dětí nápodobou dospělých jsou výborným způsobem, jak naše děti pomoci rozvíjet dovednosti potřebné pro budoucnost. Můžeme jim přidat nějaké hračky, které je podnítí k tvoření a zkoumání světa dospělých, ale často si je děti najdou samy. Snadno, půjčí si je od nás. Takže když vidíte Vašeho malého zlodějíčka v podpatcích, nebo s Vaší oblíbenou kabelkou, mějte pochopení. Je to jen jejich cesta k pochopení toho, jak se jednou stát skvělou ženou, která vlastní milióny bot a dokáže s jistotou hledat klíče v první kabelce!

A tak, milé maminky, nechme své děti prozkoumat svět dospělých hraním a podporujme jejich učení. Je to směs zábavy, dobrodružství a vývoje, kterou si budeme pamatovat po celý život.

 

Sledujte nás také na Facebooku  a Instagramu.