Jak ušetřit s látkovými plenkami

Jak ušetřit s látkovými plenkami

Chystáte se na příchod nového člena rodiny, nebo jen stále dokupujete plenky? A máte pocit, že se ten kolotoč nikdy nezastaví? Máme pro vás tipy jak ušetřit v případě dětských plenek. Budete se divit, jaké peníze by mohly zůstat ve vaší kapse.

 dsc_0281_optimized

Každý rodič se těší na své miminko a řeší, jak pro něj vše připravit, aby nic nechybělo a novorozeňátko se mělo jako v bavlnce. Kromě dětského oblečení, hraček, hnízdečka pro miminko, postýlky a mnoha dalších nezbytností, přichází otázka plenek. Mnoho rodičů jim nepřikládá v otázce šetření velkou váhu, protože je nikdy nekupují všechny najednou. Ale zkusili jste si někdy spočítat, kolik peněz stojí celé plenkové období vašeho dítěte?

V dnešní době zvyšujících výdajů na každodenní život, jsme se proto podívali právě na tuto oblast, kde by se dalo výrazně ušetřit. S jednorázovými plenkami totiž házíte peníze do koše. Doslova. Někdy je dítko rychlejší, jindy zase potřebuje více času pro přechod na období bez plenek. Proto pro výpočty počítáme s průměrným dvouletým plenkovým obdobím. Vytvořili jsme jednoduchou a přehlednou tabulku:

Jak ušetřit s látkovými plenkami

Ať počítáme, jak počítáme, s jednorázovými plenkami Vás jedno dítě přijde na přibližně 27.000 korun a s dalšími sourozenci se částka násobí. Dětské jednorázové plenky se zkrátka nepodědí.

Jak tedy ušetřit peníze v plenkování?

Úplně jednoduše. Pořiďte si látkové plenky. Není se čeho bát. Díky moderním materiálům, praktickým vychytávkách a nejmodernější technice zvládne látkování každý. Separační plenka pomáhá s odstraněním hovínka z plenky a o pomoci pračky a sušičky ani netřeba dlouho mluvit. I když se rozhodnete pro kombinaci jednorázových plenek, například na ven, a látkových na doma, poznáte ten značný rozdíl na vaší peněžence.

Zděděné plenky? Výhra v loterii!

Úplně nejvýhodnější variantou jsou poděděné čtvercové plenky, klidně ještě po vás. Rozhodně není třeba se jim vyhýbat, naopak. Jedná o kvalitní bavlněné plenky, které vydržely pravidelné vyvařování a žehlení. Úplný poklad. Čtverce pak už jen doplníte o několik svrchní kalhotek, aby se plenkový balík stal nepromokavý, separační plenky pro lepší manipulaci s obsahem plenky, a je to.

Plenková výbava vás poté vyjde takto:

Produkt

Množství

Cena za kus

Cena celkem

Čtvercové plenky

60

-

-

Svrchní kalhotky

5

396,-

1.980,-

Separační plenky

10

16,-

160,-

Celkem 2.140,-

Tato výbava vám vystačí zhruba na první půl rok života vašeho dítěte. V období, kdy začne víc čůrat, můžete výbavu rozšířit.

Vyšší level, batolecí level

Někdo zvládne látkování čistě se čtverci, nutno ale podotknout, že někdy mohou dítěti přestat stačit a museli byste přebalovat každou chvilku. Nebo můžete přejít na vyšší level. Tedy přidat kalhotkové plenky, vkládací plenky, nebo savé jádro PADs.

Plenkové výbava vás pak vyjde zhruba takto:

Produkt

Množství

Cena za kus

Cena celkem

Kalhotkové plenky

5

474,-

2.370,-

Vkládací plenky

5

139,-

695,-

Savé jádro PADs

5

132,-

660,-

Celkem 3.725,-

Sečteno podtrženo plenkové období počítané na dva roky vás s látkovými plenkami může vyjít zhruba na necelých 6.000 korun, což by vám u jednorázových plenek vyšlo přibližně na půl roku. U látkové plenky mají navíc mnoho dalších přidaných hodnot, ať už je to minimální odpad zatěžující životní prostředí, tak možnost výbavu využít i pro další potomky, nebo ji poslat dál v rodině, či ji prodat.

Nyní už je to jen na vás.

Sledujte nás také na Instagramu a Facebooku.