Jak vybrat látkové kojicí vložky a jak o ně správně pečovat?

Obsah článku:

Látkové kojicí vložky

Péče o látkové kojicí vložky

 

Kojicí vložky by měly mít své čestné místo hned vedle výbavičky pro očekávané miminko a poporodních vložek pro maminku. Pokud se své miminko chystáte kojit, určitě na ně nezapomeňte. Víte, jaké kojicí vložky vybrat, aby co nejlépe plnily svůj účel, naplnily vaše očekávání a zajistily vám dokonalé pohodlí?

Výběr kojicích vložek je důležitý. Vložky neplní jen ochrannou funkci mezi prsem a spodním prádlem, ale především doplňují celkovou péči o zdraví kojící maminky. Protože zdravá prsa znamenají méně komplikací s kojením a bezproblémové kojení znamená spokojené miminko. V tomto článku vám ukážeme, jaké kojicí vložky u nás můžete najít a k čemu se která nejvíce hodí. Samotný výběr je pak jen na vás, až si vložky vyzkoušíte v praxi, jistě si brzy najdete cestu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Látkové kojicí vložky

Savost:

     Vložky s nižší savostí. Využijete je pro slabý únik mleziva v těhotenství, nebo těsně po porodu. Vhodné jsou i pro ženy, jejichž děti mají kratší interval mezi kojeními a vložka za krátký čas nemá potřebu vsáknout větší množství tekutiny. 

     Vložky se středně silnou savostí. Naše středně savé kojicí vložky však zvládnout pojmout poměrně hodně tekutiny, proto pokud netrpíte nadměrným únikem mléka, nemusíte se bát, že by vám takto označené vložky nestačily. Používat je můžete kdykoliv během období kojení. Sáhnout po nich můžete i v případě, že si zatím nejste jistá, jak vysokou savost zvolit. Středně savé vložky jsou zlatou střední cestou a také podle nich později dobře odhadnete, jestli potřebujete vložky s vyšší, nebo nižší savostí.

     Vložky s vysokou savostí. Používejte je v případě, že vás trápí silný únik mléka, nebo když máte mezi jednotlivými kojeními delší interval (třeba v noci u staršího miminka, které již zvládne spát delší časový úsek). 


Propustnost:

     Vložky, které mají na své vnější straně (potištěná strana směrem k prádlu) nepromokavou membránu. Jedná se o tenkou vrstvu zátěru na úpletové látce. Zátěr zabraňuje prosáknutí tekutiny na prádlo, ale zároveň propouští molekuly páry - to znamená, že pokožka může dýchat a nehrozí zapařování a s tím spojené problémy s bradavkami. Je to stejný materiál, ze kterého se šijí nepropustné dětské látkové plenky.

     Vložky, které jsou šité z přírodních materiálů. Nemají nepromokavý zátěr a NEJSOU NEPROPUSTNÉ.


Jaké vložky si vybrat?

Výše jsme vám popsali dvě hlavní kritéria, kterými se budete při výběru řídit, tedy míra savosti a propustnost.

Jakou savost?

U různých výrobců se můžete setkat s různými typy vložek složených z několika vrstev materiálů. Pokud výrobce neuvádí stupeň savosti, hledejte informaci, z kolika vrstev je konkrétní vložka složena a jak savé materiály obsahuje. Z těchto informací můžete odvodit přibližnou savost vložky. Tím můžete do jisté míry předejít nákupům "pokus-omyl" a je menší šance, že se vám doma sejdou vložky, které vám nevyhovují. Savost volte podle svých potřeb, k čemu jakou savost použít jsme popsali výše. Pokud si nejste jistá, volte zlatou střední cestu. Až vložky na vlastní kůži vyzkoušíte, sama dokážete odhadnout, jak vysoká savost vám bude vyhovovat. Nároky na savost se poté mohou měnit s denní dobou i časem, jak kojené miminko poroste.

Propustné versus nepropustné vložky

Nejlepší samozřejmě je nechat prsa volně na vzduchu, nebo pod volným bavlněným trikem bez podprsenky. Doma s tím většinou maminky nemají problém, ale často to situace nedovoluje a maminky nejsou zavřené celý den doma. Nebo jim zkrátka není příjemné převlékat ono bavlněné triko každou chvíli (kojící maminky vědí, o čem je řeč :), raději sáhnou po vložkách a mění jen vlhké vložky. 

Nepropustné vložky - bývají tenčí a pod oblečením více diskrétní. Skvěle vám poslouží v případech, kdy jdete mezi lidi a nechcete se obávat protečení a fleků na tričku. Oblíbíte si je také v případě letních vedert, protože díky jejich tenkosti se v nich nebudete tolik potit. Nepropustné vložky jsou více skladné a snadno se vám vejdou do tašky v případě, že si s sebou chcete vzít několik náhradních kusů. Nevýhodou může být fakt, že nepropustné vložky s PUL zátěrem nesmějí do sušičky a nesmějí se ani žehlit. Ke zničení všech bakterií ale bohatě postačí praní na teplotu 60 stupňů, proto žehlení není nutné. Pokud se rozhodnete koupit si nepropustné vložky, vždy dbejte na to, aby strana, která se přikládá na tělo, byla z přírodních materiálů. Vložky s dotykovou stranou z fleecu nejsou úplně nejvhodnější.

Přírodní vložky - ušité většinou z bavlny, bambusu, konopí, lnu atd. Můžete narazit i na vložky pletené z přírodní vlny. Použití přírodních vložek je bezpochyby zdravější vůči pokožce a některé maminky na přírodní vložky nedají dopustit. Nejsou nepromokavé, proto se skvěle hodí na domácí použití, nebo na delší časový úsek v noci, ale bez obav je můžete vzít kamkoliv. Výhodou je, že můžete do podprsenky vložit jednu, nebo i více vložek současně pro zvýšení savosti - jakékoliv přírodní materiály se budou vzájemně doplňovat. Navíc je můžete dát do sušišky (budou potom krásně hebké), nebo je pro dokonalý pocit čistoty vyžehlit (vždy však dodržujte pokyny údržby předepsané výrobcem).

Jak často vložky měnit?

S kojicími vložkami je to stejné, jako s menstruačními vložkami. Nelze přesně říci, jak často je budete měnit právě vy. Frekvence výměny záleží na síle úniku mléka, intervalech mezi kojeními, denní době, nebo věku miminka. 

Vložky měňte tak, abyste se cítila pohodlně. Vložky vyměňte po kojení, nebo po koupeli. Pokud vaše miminko už nevyžaduje tak časté kojení v noci a noc je doba, kdy máte vložku déle, vezměte si čistou i před spaním. Na noc je obecně doporučováno používat raději více vložek, ale dejte přednost přírodním materiálům.

 

Péče o látkové kojicí vložky

I přes to, že péče o "cokoliv látkového oproti tomu, co je jednorázové" se může zdát složitá, věřte, že tomu tak vůbec není. Naopak je určitě jednodušší už vložky doma mít a jen je hodit do pračky, než myslet na to, jestli máte doma dostatečnou zásobu jednorázových vložek a zda není potřeba jít je dokoupit (a pokud dojdou, jít je dokoupit :). Navíc si můžete vybrat vzory a materiály přesně podle svého gusta, což u jednorázových kojicích vložek není možné. A už vůbec nemluvíme o množství zbytečného odpadu a doslova vyhozených peněz. Pokud si jednou sadu vložek koupíte, vystačíte si s ní nejen na období kojení prvního dítěte, ale i na další. Aby to tak opravdu bylo, je zapotřebí dodržet správnou péči.

Před tím, než vložky použijete je vždy vyperte. Zvláště přírodní materiály potřebují nekolikeré praní, aby dosáhly své maximální savosti. Proto určitě není špatný nápad vložky pořídit s předstihem a než přijde jejich den D, několikrát je předtím hodit do pračky.

Většina vložek snese praní na 60 stupňů Celsia a to i ty, které jsou opatřené PUL nepropustnou vrstvou. Tato teplota je dostatečná pro zničení bakterií a choroboplodných zárodků. Vložky z přírodních materiálů můžete sušit v sušičce a pro dobrý pocit i vyžehlit, ale není to nezbytné. U nepropustných vložek s PULem sušičku ani žehličku nepoužívejte. 

Při praní nepoužívejte aviváž ani bělidla. Nedoporučujeme ani použití mýdlového slizu. Vložky s PULem neždímejte kroucením, ani je nesušte na horkém topení, kamnech atd. Ty pouze volně rozvěste na sušák, nebo sušte vodorovně rozložené na ručníku, přírodní vrstvou nahoru.

Použité vložky skladujte na sucho v koši na prádlo, ideální je vyčlenit si na ně košíček, nebo látkový pytlík, který se dá uzavřít šňůrkou a vložky pak vyperete přímo v něm (stejně poslouží i prací síťky používané na praní jemného prádla). Nikdy použité vložky nenechte máčet v kbelíku s vodou. Urychlili byste tím množení bakterií a ty by mohly snižovat životnost přírodních vláken.

Uvedený popis údržby je pouze obecný a orientační, vždy se řiďte pokyny k údržbě, které uvádí výrobce!

Pomohli jsme vám se zorientovat? Něco vám v článku chybělo? Udělá nám radost, když se s námi o to podělíte v komentářích!

 → Jít na výpis produktů ←