1. Jak sestavit výbavičku ještě před narozením miminka
- Bavlněné čtverce - osvědčená klasika našich maminek
- Savé vkládací pleny
- Svrchní nepropustné kalhotky
- Kalhotkové plenky, beránek MINI
- Plenky vše v jednom AIO (all in one)
- TIPY pro vás
2. Látkování v porodnici - je to jednodušší, než se zdá
3. Kojicí vložky pro novopečené maminky
4. Látkování v prvních dnech a týdnech
5. Tipy a triky při látkování (nejen) novorozence
- Látkové ubrousky
- Cestovní pytlík na látkové ubrousky 2v1
- Snappi sponka
- Tvarovaná vkládací plena
- Separační plena
Dnes se budeme zabývat důležitým, přesto mnohdy opomíjeným tématem, a tím je látkování v porodnici a v prvních dnech po porodu miminka.
Rádi bychom na úvod zmínili, že naše uznání má každá látkující maminka. Ať už se rozhodnete plně své miminko látkovat, nebo látku jen “oťukáváte” a zezačátku nahradíte třeba jednu, dvě jednorázové pleny denně plenou látkovou, nic není špatně a každá ušetřená jednorázová plena se počítá. A to nejen pro zdraví vašeho miminka, ale také pro zdraví naší planety, kterou chceme zachovat pro naše děti a vnoučata.
Látkování čerstvého novorozence má svoje specifika nejen, co se týká velikosti plen, ale především jde o co největší praktičnost, protože novopečené maminky často nevědí “kam dřív skočit” a pokud by byla péče o látkové pleny zdlouhavá a složitá, jistě by to od látkování mnoho z nich odradilo.
1. Jak sestavit látkovou výbavičku, když je miminko ještě v bříšku
Zdá se nemožné vybírat plenky někomu, kdo ještě není s vámi a nevíte, co mu bude sedět? Je to podobné, jako s oblečením pro miminko. Nakoupíte pár kousků první velikosti, pár kousků druhé velikosti, protože nevíte, jak bude miminko velké a až se narodí, přikoupíte další kousky. S plenkami se dá postupovat podobně. Seznámíme vás s univerzální výbavičkou, se kterou nešlápnete vedle.
Bavlněné české čtverce - osvědčená klasika našich maminek a babiček
![]() |
Klasické mušelínové pleny v moderním provedení |
Čtvercové pleny jsou levné, snadno dostupné a nenáročné na údržbu. Lze s nimi skládat různé sklady, snesou vysoké teploty praní, mohou do sušičky (ale rychle schnou i na vzduchu), lze je žehlit (ale žehlení není nezbytně nutné). Pro začátek jich budete potřebovat kolem 40-60 kusů. Dobrým pomocníkem bude Snappi sponka, kterou plenku na miminku připnete.
Jakými způsoby lze čtverec na miminko poskládat?
NOVOROZENECKÝ SKLAD, JO FOLD, KALHOTKOVÝ SKLAD, MINITROJÚHELNÍK, TROJÚHELNÍK, DRAK, MINIDRAK.
Všechny sklady si ukážeme ve videu:
Nejmenším miminkům bude v prvních dnech stačit samotný sklad z čtvercové plenky. Později můžete zvýšit savost další čtvercovou plenou složenou na třetiny, nebo savou vkládací plenou.
Savé vkládací pleny jsou univerzálním pomocníkem a budou vás provázet po celé plenkové období. Jedná se o pleny sešité z více vrstev materiálu a jejich úkolem je zvýšení savosti jakékoliv látkové plenky. Jejich údržba je snadná, zvládnou praní na 60 stupňů i sušení v sušičce. Na vzduchu schnou déle, proto je potřeba počítat s časem schnutí. Pokud nemáte sušičku, je třeba pořídit více plen do zásoby. Nežehlí se.
Setkat se můžete s bavlněnými vkládacími plenami (nejméně savé), bambusovými (středně savé), konopnými (vysoce savé), nebo syntetickými (ty však nikdy nepoužívejte v přímém styku s pokožkou miminka, vysušují pokožku). Pro novorozence volte vždy novorozenecké vkládací pleny.
![]() |
Dlouhá savá vkládací plena Konopka |
![]() |
Svrchní nepropustné kalhotky |
Přes čtvercovou plenu je nutné obléct svrchní kalhotky, které mají za úkol zamezit protečení tekutiny na oblečení. Nejmenším miminkům cca do 6 kg doporučujeme volit novorozeneckou velikost, jednovelikostní pleny většinou nejmenším miminkům nesedí moc dobře a mohly by vás potrápit nepříjemným protékáním kolem nožiček. Vybírat můžete z různých značek a různých vzorů, se žádnou českou značkou nešlápnete vedle. Svrchních kalhotek vám bude do začátku stačit cca 4-7 kusů. Doporučujeme zkusit různé značky, každá má trochu jiný střih a bude vašemu miminku sedět jinak. Můžete koupit více různých kusů z druhé ruky a zkusit si různé střihy a značky před samotným nákupem nových plen, kde už půjdete na jistotu. Svrchní kalhotky nesmí do sušičky, ale velmi rychle schnou i na sušáku.
Savé vkládací pleny + svrchní kalhotky
Pokud nechcete skládat čtvercové pleny do skladů, můžete je (jako savou část plenky) nahradit buď samotnými vkládacími plenami, tvarovanými vkládacími plenami, nebo vícevrstvou plenou. Savé vkládací pleny lze jednoduše nacvaknout do svrchních kalhotek a obléct miminku (tento nacvakávací systém najdete též pod názvem SIO=snap in one=sepni v jedno). Vícevrstvé pleny lze složit do jednodušších skladů a zajistit Snappi sponkou. Tyto systémy lze libovolně kombinovat a tím regulovat savost, např. pod vícevrstvou plenu lze vložit vkládací savou plenu atd. Všechny tyto pleny lze prát na 60 stupňů Celsia a sušit v sušičce. Žehlení není třeba. Vždy přes tyto savé vrstvy oblékáme nepropustné svrchní kalhotky.
![]() |
Vícevrstvá plena a její skládání a zajištění Snappi sponkou |
![]() |
Sklad z vícevrstvé pleny s vloženou savou vkládací plenou pro zvýšení savosti |
![]() |
Vícevrstvá plena složená na třetiny ve svrchních kalhotkách |
Kalhotkové plenky + svrchní kalhotky
Do této kategorie lze zařadit savé plenky typu Beránek MINI se zapínáním na Snappi sponku, nebo kalhotkové plenky se zapínáním na suchý zip/patentky.
![]() |
![]() |
Beránek MINI | (vnitřní strana) |
![]() |
![]() |
Novorozenecká kalhotková plenka | (vnitřní strana) |
Těmito plenkami lze nahradit sklad ze čtvercových plen. Jsou anatomicky šité pro potřeby novorozených miminek, perfektně savé a odpadává starost se skládáním skladů. Velmi dobře se s nimi pracuje a na miminku je zapínáte stejným způsobem, jako jednorázové plenky. Lze je sušit v sušičce, na vzduchu schnou déle, proto je potřeba s dobou schnutí počítat a pořídit jich více (zvláště pak, pokud nemáte sušičku). Přes tyto plenky vždy oblékáme svrchní nepropustné kalhotky.
Plenky vše v jednom (AIO, all in one)
![]() |
![]() |
![]() |
Plenka vše v jednom (AIO) Little Lil Siltex s všitým savým jádrem |
Jak název napovídá, jedná se o typ pleny, která obsahuje vše potřebné v jednom jediném kusu - tedy savou i nepropustnou část. Největší výhodou je jednoduchost na údržbu i manipulaci, pracuje se s nimi stejně, jako s jednorázovou plenkou, není nutné skládat sklady a oblékat miminku plenku ve více krocích. Jsou také příjemně tenké, velmi podobné jednorázové pleně. Uvnitř plenky je všitá savá vkládací plena, savost lze zvýšit dovycpáním, ale většinou jsou plenky vše v jednom konstruovány tak, že již není třeba nic přidávat. Pokud si pořídíte pro novorozence plenky vše v jednom, budete mít doma luxusní výbavičku, která je ze všech dostupných systémů nejméně náročná na čas a přebalování zvládne hravě i tatínek nebo babička. Skvěle se hodí na cesty mimo domov i běžné každodenní použití. Zároveň se však řadí mezi finančně nákladnější výbavičku. Plenky vše v jednom nedoporučujeme sušit v sušičce, zkracuje se tím jejich životnost.
TIP: Pokud máte v okolí kamarádku, která látkuje, máte na půl vyhráno. Novorozeneckou výbavičku si u ní můžete osahat, nebo zapůjčit. Službu zapůjčení novorozenecké výbavičky nabízejí i některé české eshopy s látkovými plenkami. Novorozeneckou výbavičku můžete také pořídit z druhé ruky a tím ušetřit.
Co se ještě může hodit?
Doporučujeme pořídit si větší plastový kyblík s víkem na skladování použitých plen, nebo klasický odpadkový koš s víkem, který zakoupíte v supermarketu nebo domácích potřebách. Postačit však může úplně obyčejný kyblík s víkem (třeba od Primalexu).
2. Látkování v porodnici - je to jednodušší, než se zdá
Na první pohled se to zdá komplikované, ale s trochou podpory lze látkování v porodnici zvládnout úplně jednoduše.
Velmi oblíbené jsou do porodnice plenky typu vše v jednom, nebo pak klasické čtvercové pleny v kombinaci se svrchními kalhotkami, ale volba plen zálaží na každé mamince. Je důležité si pamatovat, že novorozené miminko přebalujeme zhruba 10x-12x za den a tomu přizpůsobit počet plen. Velkým pomocníkem při látkování v porodnici (ale i kdekoliv jinde mimo domov) je pytel na látkové pleny, který slouží ke skladování použitých plen. Pytle bývají ušité z PUL materiálu, který nepromokne, ale zároveň dýchá a nepropustí pachy. Proto nedoporučujeme použít třeba klasický igelitový pytel, protože by plenám hrozilo zapaření.
Miminko pak přebalujeme klasickým způsobem a použitou plenu vhodíme do tohoto pytle. Pytel pak může při každé návštěvě (nejlépe každý den) odvézt tatínek domů, kde jej vyprázdní do uzavíratelného koše na použité pleny. Šikovnější tatínek zvládne doma i pleny vyprat, ale pokud s miminkem odcházíte 3. den po porodu, teoreticky lze pustit pračku až po vašem příchodu domů. Doma stačí mít nachystanou zásobu čistých plen, které si rovněž můžete nechat průběžne vozit do zásoby.
![]() |
Nepropustné pytle na látkové pleny |
3. Kojicí vložky pro novopečené maminky
![]() |
![]() |
Dámské kojicí vložky |
Kojicí vložky jsou bezesporu praktickým pomocníkem pro každou kojicí maminku. Chrání prádlo před únikem mateřského mléka a zároveň přispívají k vašemu pohodlí.
Používání látkových kojicích vložek má navíc spoustu benefitů:
- Udržují bradavky v čistotě
- Jsou prodyšné, což pomáhá předcházet zapaření a vzniku plísní
- Jsou velmi savé
- Lze volit nepropustnou a přitom prodyšnou variantu
- Jsou z přírodních příjemných materiálů
- Pokud zvolíte bambusové vložky, bambus má přirozeně antibakteriální schopnost
- Pokud vás trápí ragády, přírodní textilie přispívají k rychlejšímu zhojení
Co se týká kojicích vložek, na trhu najdete nepropustné a přitom prodyšné, nebo čistě přírodní variantu. Používají se stejně, jako jednorázové vložky. Po použití je stačí vyprat na 60 stupňů a opětovně použít. Pokud používáte pro miminko látkové pleny, lze je prát spolu s plenami. V porodnici pak stačí použité kojicí vložky poslat domů spolu s použitými látkovými plenami, v případě nouze je stačí přeprat v teplé mýdlové vodě přímo v porodnici, dát sušit a znovu příští den použít. Není nutné je vyvařovat ani žehlit, nepropustné kojicí vložky se žehlit nesmí vůbec.
ECO TIP: Až nebudete kojicí vložky potřebovat, mohou vám později skvěle posloužit jako odličovací tamponek, žínka, nebo savý "hadřík" v domácnosti (můžete nám věřit, že díky prvotřídním materiálu a perfektní savosti lepší hadřík jen tak nenajdete :) Stejně mohou dále posloužit i látkové ubrousky.
4. Látkování v prvních dnech a týdnech
První dny a týdny po příchodu nového miminka jsou více či méně náročné pro každou maminku. Pokud chcete látkovat od narození, určitě není na škodu si vše připravit ještě před porodem. Přípravou by měl být výběr a pořízení konkrétních kusů plen (třeba kusy od látkového systému, který je vám nejsympatičtější, nebo od každého něco pro vyzkoušení). Doma byste již měla mít nachystaný koš, nebo pytel na použité pleny, prací prostředek na látkové pleny (doporučujeme spíše komerční prostředky místo domácích mýdlových slizů apod.), pokud nemáte sušičku, tak zvolitt vhodné místo pro sušení plen (sušák bude v zápřahu prakticky nonstop, proto by neměl překážet).
Zkrátka připravit si vše tak, aby vám později s miminkem stačilo jen hodit použité pleny do pračky a poté je dát sušit, nebo těmito jednoduchými úkony pověřit partnera (maminku, kamarádku). V tomto směru jsou nejjednodušší plenky typu vše v jednom, které poskytují nejvyšší míru komfortu a nejméně práce. Pokud si nebudete vědět rady a sáhnete po novorozenecké plence vše v jednom, neuděláte nikdy chybu - zkrátka jak plenka je, tak ji nasadíte a nic nekompletujete a neskládáte.
Také nemá smysl se s látkovkami příliš trápit. Pokud jste byla od začátku rozhodnutá látkovat a najednou je času s miminkem málo (což je v pořádku), zkuste požádat o pomoc zkušenou látkovací poradkyni, napište, nebo zavolejte přímo nám, nebo zkrátka odložte látkování na později, až si s miminkem najdete denní režim. Není ostuda začít pár týdnů po narození miminka, pro miminko bude jistě větším přínosem odpočatá a klidná máma, než máma, která si z počátku neví rady s plenkami.
Jak plenky prát? Rychlokurz v 10 bodech
Skladujte na sucho v kyblíku s víkem
Hrubé znečištění můžete po použití spláchnout proudem vody
Nepropustné plenky s PUL zátěrem za vlhka příliš nedrhněte v ruce při předpírání a neždímejte kroucením
Perte na 60 stupňů Celsia
Vhodné je zařadit před hlavním pracím cyklem máchání nebo předpírku
Pračku plňte plenkami cca do 2/3 bubnu, perte s dostatečným množstvím vody
Do praní nepřidávejte aviváž ani bělidla
Nepoužívejte mýdlové slizy a doma vyrobené prací prostředky
Nepropustné plenky s PUL zátěrem nedoporučujeme sušit v sušičce
Při údržbě se vždy řiďte pokyny výrobce uvedenými na štítku každého výrobku
5. Tipy a triky při látkování (nejen) novorozence
Mnoho maminek, které používají látkové pleny, používají i látkové ubrousky k ošetření zadečku miminka. Ubrousek stačí navlhčit vodou a použít jej stejně, jako jednorázový vlhčený ubrousek. Vyhnete se tak kontaktu pokožky miminka s chemickými přísadami, které klasické vlhčené ubrousky obsahují. Také lze ušetřit, protože není nutné stále kupovat balíčky vlhčených ubrousků. Látkové ubrousky si můžete vyrobit i doma a ušetřit tak za nákup již hotových látkových ubrousků. Po použití je perete spolu s látkovými plenami.
![]() |
Látkové ubrousky |
TIP: Pokud s miminkem cestujete, nebo jen chodíte na procházky, skvěle vám poslouží Cestovní pytlík na látkové ubrousky 2v1. Před odchodem jej naplníte předem navlhčenými látkovými ubrousky a poté používáte balíček úplně stejně, jako balíček jednorázových látkových ubrousků. Součástí je samostatná kapsa na použité látkové ubrousky. Pytlík po použití stačí nechat vyvětrat otočený naruby, nebo vyprat v pračce.
![]() |
Cestovní pytlík na látkové ubrousky 2v1 |
Využijete ji po celé látkovací období, pokud pro miminko používáte čtvercové pleny, vícevrstvé pleny, nebo pleny typu Beránek MINI, či jiné předšité plenky bez zapínání. Pomocí Snappi sponky snadno plenku na miminku uchytíte. Pro celé látkovací období vám bude stačit 1-2 kusy.
![]() |
Snappi sponka |
Tvarovaná novorozenecká savá vkládací plena
Pokud pořídíte tuto plenku, najde u vás určitě delší uplatnění, než jen pro novorozence. Touto plenkou lze dovycpávat jakékoliv plenky i větším dětem (my ji používali i do zmenšených jednovelikostních plen zhruba do 9 kg miminka, skvělá je také pro chlapečky, kdy je potřeba zvýšit savost hlavně v přední části plenky).
Obrázek: Tvarovaná savá novorozenecká plena + jednovelikostní savá vkládací plena. Společným vložením do kapsové pleny lze dosáhnout vyšší savosti v přední, nebo naopak zadní části plenky a takto vycpaná plenka nedělá zbytečně velký balík na zadečku.
![]() |
Kapsová plenka Siltex a savé vkládací pleny |
![]() |
Tvarovanou vkládací plenu lze jednoduše nacvaknout patentkem do svrchních kalhotek |
Narazit můžete na fleecové, nebo celulózové separační pleny. Slouží k ochraně plenky před velkým znečištěním stolicí, celulózovou separační plenu můžete po použití i s obsahem vyhodit do koše (pozor, ne do wc!), nebo ji vyprat a použít 2x-3x. Fleecové separační pleny lze používat po celé plenkové období, protože jsou pratelné. Obsah stačí vyklepnout do toalety a poté plenu vyprat klasickým způsobem. Fleecové separační pleny zároveň tvoří tzv. Stay dry vrstvu - miminko má pocit sucha a vyššího komfortu i v pomočené plence a nebudí se hned kvůli nepříjemnému pocitu vlhka. Separační plenu můžete použít do jakékoliv látkové pleny.
![]() |
Fleecové separační pleny |
![]() |
Separační plena vložená v kalhotkové plence |
Sledujte nás také na Instagramu a Facebooku.