Vložky s eukalyptem. Znáte materiál budoucnosti?

 

Lyocell z eukalyptových vláken jsme si zamilovali nejen pro jeho hebkost, perfektní savost, odolnost a tvarovou a barevnou stálost, ale také nás uchvátila ekologická myšlenka ohledně pěstování a výroby tohoto materiálu. Nejen, že jsou látkové vložky ekologičtější v porovnání s jednorázovými vložkami, ale lyocell sám o sobě myšlenku ekologie ještě více podtrhuje. 

Lyocell je název materiálu, který se získává drceným dřevní hmoty eukalyptového stromu (setkat se můžete i s bambusovým, nebo s dubovým lyocellem). Dřevo je rozdrceno na malé kousky, které se mísí s rozpouštědly (tato rozpouštědla nevstupují do celulózy a nemění její složení, pouze napomáhají změně její struktury při výrobě). Poté vznikne celulózová lepkavá kaše. Ta se zahřívá, vysušuje a opět drtí. Nakonec se přefiltruje a je spřádána na vlákna, která se v posledním kroku promyjí a vysuší a vlákno je připraveno ke tkaní na látku. Výsledná tkanina má široké spektrum využití. Lyocell najdeme na kvalitním oblečení (od příjemných nemačkavých vzdušných halenek po funkční oblečení na sport), skvěle se hodí na ložní prádlo, najít jej můžeme i v průmyslu (pevné dopravníkové pásy nebo popruhy)
a ve zdravotnictví (obvazový materiál).

Lyocell je udržitelnou tkaninou (také přezdívanou "tkaninou budoucnosti"), která se může pyšnit spoustou vynikajících vlastností. Mezi ty patří především:

- Udržitelnost
- Šetrnost k životnímu prostředí
- Netoxická výroba
- K pěstování nejsou potřeba pesticidy
- Při pěstování je spotřebováno mnohem méně vody, než při pěstování bavlny
- Rychlý a ekologicky šetrný výrobní proces
- Jemný na dotek podobný hedvábí
- Vysoká savost
- Všestranné použití 
- Schopnost termoregulace
- Prodyšnost
- Odolnost a dlouhá životnost
- Odolnost vůči bakteriím

 

Lyocell se stal oblíbenou tkaninou v oblasti udržitelné módy. Lyocell je přirozeně biologicky odbouratelný a kompostovatelný a jeho výroba je rychlá a jednoduchá. Eukalyptus se na rozdíl od většiny jiných rostlin dá pěstovat i na půdách, které již nejsou vhodné třeba pro pěstování potravin. Eukalyptus roste rychle a při jeho pěstování se spotřebuje mnohem méně vody, než při pěstování bavlny nebo bambusu. 

Lyocellové eukalyptové vlákno se řadí mezi dražší materiály, proto si při koupi eukalyptových vložek malinko připlatíte. Jeho výhody však vyšší cenu zdaleka předčí a odměnou vám bude spolehlivá a pohodlná vložka, která vám bude při správné péči dobře sloužit celá léta.

Menstruační vložky s eukalyptem: TADY

Noční vložky s eukalyptem: TADY