SAVÉ VKLÁDACÍ PLENY. Vybíráme a porovnáváme.

Vkládací savé pleny (též vkládačky, savá jádra) jsou základním stavebním kamenem každé látkové výbavičky. Jsou samozřejmě případy, kdy se lze obejít i bez nich a používat jako savé vrstvy třeba české čtverce, ale o tom až někdy jindy. Většina látkujících maminek totiž více nebo méně vkládacích savých plen ve své výbavičce má.

Většinou se jedná o tak samozřejmé kousky výbavy, že o nich maminky nijak zvlášť nepřemýšlejí, což je škoda. Vybrat savou vkládací plenu sice není žádná jaderná fyzika, ale existuje pár věcí, na které bychom při výběru měli myslet.

1. Materiál - s čím se můžete setkat?

Nejprodávanější jsou vkládací pleny z bavlny, bambusu, konopí, nebo syntetické viskózy.

Bavlna - nejméně savý materiál, je nutné miminko častěji přebalovat, protože vkládačka nepojme tolik tekutiny. Plusovým faktorem bývá nižší cena a krátká doba schnutí. Bavlněné plenky lze prát na 60 stupňů a sušit v sušičce. Seženete je v podobě českých klasických čtverců, mušelínových vkládacích plen, vícevrstvých froté plen atd.

Bambus - má vyšší savost než bavlna a jedná se o nejrozšířenější materiál vkládacích plen u nás i v zahraničí. Na rozdíl od bavlny je na dotek jemnější a nemá tendenci častým praním hrubnout. Cena takových plen je vyšší, než u bavlny a déle schne na sušáku - může však bez obav i do sušičky. Setkáte se s ním v podobě savých vkládacích plen, tvarovaných vkládacích plen, jako vnitřní vrstva kalhotkových, kapsových i AIO plen, nebo v podobě vícevrstvých plen a prefoldů.

Konopí - nejsavější materiál používaný v látkování. Je hodně oblíbený v zahraničí, ale postupně proniká i k nám. Často jej najdete v kombinaci s bio bavlnou, bambusem nebo lnem. Pokud kupujete konopné vkládačky, hlídejte si podíl konopí. Čím vyšší podíl, tím vyšší savost. Konopné vkládačky jsou obecně dražší, ale zato bude mít miminko malý a savý balík na zadečku, což mu umožní lepší svobodu pohybu. Konopí má tendenci se praním a sušením v sušičce srážet. Výrobci s tím většinou počítají a svoje výrobky šijí s rezervou pro srážení. Nelekejte se proto, pokud si objednáte konopnou vkládačku, u které máte pocit, že se nevejde do plenek. Po několikátém praní se srazí na běžnou velikost. 

Syntetická viskóza - jak název napovídá, jedná se o umělý materiál, který ale bývá obstojně savý i při malé tloušťce. Na pohled trochu připomíná froté a jedná se o 100% polyester. Výrobci jej většinou používají jako prostřední skrytou vrstvu třeba bambusových vkládacích plen, protože taková vkládačka má pak vysokou savost, drží si svůj tvar a zároveň se snižuje doba schnutí. Viskózové vkládací pleny nikdy nepoužívejte v přímém kontaktu se zadečkem miminka, protože vysušují pokožku. Vhodné jsou třeba k dovycpání kapsových plen. Pokud je viskóza uvnitř bambusové vkládací pleny a zadečku se dotýká bambusová vrstva, lze takovou vkládací plenu použít do přímého kontaktu s pokožkou.

2. Velikost

Nejčastěji se setkáte se základním rozdělením na novorozenecké a jednovelikostní vkládací pleny a ty dále pak na dlouhé a krátké. Dalšími typy jsou různé velikostní mezistupně lišící se podle výrobce, tvarované vkládací pleny, savé základny pro systémy SIO atd.

Novorozenecké a jednovelikostní - novorozenecké vkládací pleny používáme ke zvýšení savosti novorozeneckých plen, jednovelikostní vkládací pleny do jednovelikostních plen. Novorozeneckou vkládací plenu lze použít i do jednovelikostní pleny, pokud potřebujeme zvýšit savost v určitém místě (třeba pro většího chlapečka vycpeme plenku základní jednovelikostní vkládací plenou a přidáme jednu kratší, novorozeneckou, do přední části plenky, což zajistí vyšší savost v kritickém místě, ale plenka nebude zbytečně moc vycpaná na zadečku).

Krátké a dlouhé - dlouhá vkládací savá plena má dvojnásobnou délku oproti své krátké kolegyni a používá se složená na poloviny. Tímto způsobem dostaneme dvojnásobnou savost v jednom kusu. Lze obě varianty kombinovat a větším dětem vycpat plenku dlouhou vkládací plenou složenou na půl + krátkou vkládací plenou. Zda použijete do plenky jednu dlouhou vkládací plenu složenou na polovinu, nebo dvě krátké vkládací pleny záleží na preferencích každé maminky.

3. Savost

Materiály už znáte. Ale liší se nějak vkládací pleny svoji savostí? Určitě ano. Každá značka používá při výrobě jiný materiál. I když koupíte od dvou značek vkládačku z bambusového froté, každá může pojmout jiné množství tekutiny v závislosti na výrobci konkrétní tkaniny, složení materiálu, počtu vrstev látky, ze kterých je vkládačka ušita atd.

Jakou tedy zvolit savost, pokud nakupujete na eshopu a nemáte zkušenost? Základním orientačním prvkem může být údaj o savosti v mililitrech, který udává výrobce/prodejce u svého produktu. Pokud tuto informaci nenajdete, můžete se zeptat přímo eshopu (nebo obsluhy v případě kamenné prodejny). Pokud kupujete plenky z eshopu, který prodává více značek, máte napůl vyhráno. Takový prodejce má dobrý přehled v porovnání produktů různých značek a může vám tím lépe poradit. Poradit se můžete i v různých látkovacích skupinách na sociálních sítích. Zkušenější látkující maminky mají přehled a podělí se o radu přímo z praxe.

Obecně lze pak říct, že na běžný den, kdy často přebalujete, postačí méně savé vkládací pleny, na delší cestování, nebo na noc pak volíme co nejvíce savé materiály, protože se interval přebalení prodlužuje. Pak už záleží jen na vašich preferencích a potřebách vašeho miminka, které značky, materiály a jejich kombinace vám sednou nejlépe.

4. Výrobce

Možná se ptáte, čím začít, jakého zvolit výrobce, od čeho se odpíchnout? Lze říci, že s žádnou českou značkou neuděláte chybu. Poctiví výrobci mají svoje produkty vyzkoušené a uvádějí na trh jen to, co opravdu funguje. Taktéž se nemusíte bát ani materiálů, které mají výrobci atestované. Doporučujeme poohlížet se po ověřených výrobcích a prodejcích, látkové plenky za pár korun třeba z čínských prodejních platforem typu Aliexpress nemůžeme doporučit i když cena se zdá velmi lákavá. Je třeba si ale uvědomit, že takový prodejce nemá povinnost splňovat evropské a české normy co do kvality materiálů, což se nemusí vždy vám, jako uživateli (potažmo vašemu děťátku), vyplatit. Plenky oblékáme miminku na intimní partie a tráví v nich 24 hodin denně, proto neriskujte zdravotní problémy s vidinou nižší ceny a vždy se zajímejte o původ daného výrobku. Chcete-li ušetřit, dobrým způsobem je koupě kvalitních plen z druhé ruky.

5. Velké porovnání savých vkládacích plen Little Lil

Pečlivě jsme testovali a porovnali pro vás všechny savé vkládací pleny, které u nás můžete najít a tím vám zjednodušit orientaci ještě před samotným nákupem.

Sav%C3%A9%20vkl%C3%A1dac%C3%AD%20pleny%20Little%20Lil%20tabulka%20srovn%C3%A1n%C3%AD

 

sav%C3%A9%20vkl%C3%A1dac%C3%AD%20pleny

6. Vylepšili jsme složení savých vkládacích plen

V průběhu posledních několika měsíců u nás probíhalo intenzivní srovnávání savosti vkládacích savých plen s cílem navrhnout ideální vkládačku, která bude maximálně funkční (vysoká savost), praktická na údržbu (rychlost schnutí), zachová si dlouhodobě svůj tvar (nechceme kroucení a deformace častým praním) a zároveň bude komfortní (co nejtenčí) a zdravá pro miminko (pečlivě vybírané materiály). 

Toho jsme dosáhli kombinací materiálů a chytrým vrstvením. Porovnávali jsme vždy starou a novou verzi konkrétní vkládačky vedle sebe. Jednoduše - ta z dvojice, která pojmula víc tekutiny, vyhrála. :) 

Hlavní změnou je přidání vrstev viskózové tkaniny do jádra klasických bambusových a tvarovaných vkládacích plen a savých jader PADs (ty nás savostí ohromily, již původní verze byla hodně oblíbená pro svoji savost a věříme, že nová verze vás nadchne :). O viskózu jsme doplnili i všitou vkládací plenu AIO plen.

Ve všech případech je viskóza zašitá dovnitř savých vkládacích plen, nemusíte se tedy bát je použít v přímém kontaktu s pokožkou děťátka. Na povrchu stále zůstává oblíbené hebké bambusové froté, které rychle nasaje tekutinu a odvede ji do jádra vkládací pleny, kde se o ni následně "postará" zmíněná viskóza, která udrží překvapivé množství tekutiny vzhledem ke svojí tloušťce. 

Jako bonus vkládačky rychleji schnou a zachovávají si původní tvar, protože viskóza nepruží. Vkládací plena zůstává příjemně tenká a přitom skvěle saje.

Novinkou jsou konopné vkládací pleny - KONOPKY. Na ty používáme konopný úplet v 6 vrstvách a s podílem konopí 55%! Oproti konopnému fleecu, který má tendenci hrubnout a "prknovatět", zůstávají konopky z jemného úpletu stále příjemně poddajné a to i když perete v tvrdé vodě.