VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ: Kapsová plenka Siltex


Od června 2020 do začátku května 2021 jsme nechali mezi 30 maminkami kolovat jednu z našich vůbec prvních plen s dotykovou vrstvou Siltex, která obsahuje ionty aktivního stříbra. Materiál pro nás byl v té době novinkou, ale rychle se rozšířil i na naše další modely plenek. My, i stovky našich dalších zákaznic, jsme si jej právem zamilovali. Jak vypadalo testování pod ostřížími zraky nejnáročnějších uživatelek a jejich miminek a jaké byly výsledky?

S kapsovou plenkou Siltex kolovaly i dvě savé vkládací pleny z bambusového froté a záznamový sešit, ve kterém testující maminky našly kolonky, které při hodnocení vyplňovaly. Kromě jména a období testování jsme se tak dozvěděli, v jakém pracím prostředku byla plenka praná a kolikrát, jestli byly použity krémy proti opruzeninám a jaké byly hlavní klady a zápory plenky. V další části se maminky mohly volně rozepsat a uvést svůj celkový dojem. V závěru měly odpovědět, zda by plenku doporučily svojí kamarádce, či nikoliv.

Výsledky testování:

* číslo v závorce uvádí, kolik maminek z celkem 30 dotázaných tuto vlastnost zmínilo
** výsledky jsou seřazeny od nejčastěji zmiňovaných vlastností sestupně

Jaké klady byly nejčastěji zmiňovány - PLENKA: 

+ malý balík na zadečku (20/30)

+ hezky padnoucí střih (18/30)

+ vnitřní materiál příjemný na dotek (14/30)

+ krátká doba schnutí (12/30)

+ úzká mezi nožičkama (8/30)

+ odolnost vůči protečení (6/30)

+ design (4/30)

+ snadné vkládání vkládaček (2/30)

+ dostatečně prostorná kapsa k dovycpání (2/30)

+ uživatelská jednoduchost (2/30)

+ na plence nezůstávají skvrny (2/30)

Jaké klady byly nejčastěji zmiňovány - SAVÉ VKLÁDACÍ PLENY:

+ přírodní materiál (23/30)

+ vysoká savost (9/30)

+ možnost sušit v sušičce (17/30)

+ hezky padnou do kapsy plenky (8/30)

+ vkládačky se po sušení nekroutily (2/30) 

Jaké zápory byly nejčastěji zmiňovány - PLENKA:

- zachytávání Siltexu kolem suchých zipů (14/30)

- nevhodnost sušení v sušičce (2/30)

- krátký sed plenky (2/30)

Jaké zápory byly nejčastěji zmiňovány - SAVÉ VKLÁDACÍ PLENY:

- dlouhá + krátká vkládačka místo 2 krátkých (12/30)

- delší doba schnutí bez sušičky (10/30)

- snažší odlepení suchých zipů dítětem (2/30)

- příliš tlusté (hutné) (2/30)


Jak jsme řešili nejčastěji zmiňované záporné vlastnosti?

Zachytávání Siltexu okolo suchých zipů - v oblasti suchých zipů jsme změnili střih a postup výroby tak, že jsme na vnitřní stranu přidali pruh PULu právě v oblasti, kde se nacházejí suché zipy. PUL v tomto případě není tolik náchylný k zachytávání oček jako Siltex. Kromě estetické stránky je plusem také vyšší spolehlivost plenky proti protečení v oblasti zádíček, což ocení hlavně maminky menších miminek, která stráví většinu času v leže na zádech.

Dlouhá + krátká vkládačka místo 2 krátkých - zvažujeme možnost zvolit si při nákupu kapsové plenky počet a typ vkládacích plen. Máme zkušenost, že hodně látkujících maminek má doma širokou zásobu vkládacích plen různých značek, proto by pro ně plenka v základu s více vkládačkami mohla být zbytečná a raději by za vkládačky ušetřily. Z tohoto důvodu se přikláníme k možnosti volby přímo během Vašeho nákupu.

Doporučila byste kapsovou plenku Siltex svojí kamarádce?

+ ANO (28/30)

- NE (2/30)

Jak o plence mluvily maminky:

"Odolnost Siltexu vůči skvrnám se podařilo otestovat a je superodolný. Vypralo se hned bez dalšího snažení, což bylo super."

"Střih krásně sedí, plenka není objemná, přitom je savá. Dotyková vrstva je příjemná."

"Sympatická plena, kterou bych klidně pořídila."

"Savá plena, kterou bych pořídila. Děkuji za možnost testování, s plenkou se těžce loučím."

"Fajn kapsovka, která schne velmi rychle."

"Uvítala bych možnost koupě v AIO variantě."

"...jsem opravdu nadšená z toho, že plenka vydržela 3,5 hod aniž by protekla či provlhla kolem nožiček - což se mi u jiných plen stává velmi často. :-("

"Plenka malému sedla opravdu skvěle, nic nepřebývalo mezi nožičkama i když je hubený. Dotyková vrstva super, opravdu. Zajišťuje pocit sucha a i velkou potřebu jsem z ní bez problémů (a bez ručního předeprání) vyprala. Ani jednou neprotekla a to jsme jí zkusili dát opravdu zabrat."

"Velmi se mi líbí cena - plenka je rozhodně srovnatelná se zahraničními značkami, ale cena je nesrovnatelná. :-)"

"Příjemná kapsovka, která i přes svoji tloušťku je velmi savá."

"...uvítala bych dlouhou vkládačku, kterou bych synovi mohla dovycpat víc vepředu."

"Látkuji už pátým rokem své třetí dítě a vyzkoušela jsem několik druhů a typů plenek a mám tak mnoho porovnání. Určitě jsou mezi kapsovými plenami na trhu (českém) i objemnější plenky a Little Lil bude patřit spíše k těm štíhlejším a užším."

Fotky:

Jak vypadala nová plenka:


Takto vypadala plenka Siltex s Jeleny, jen co odpadla od stroje. Tato konkrétní plenka šla později mezi testující maminky.


Jelikož se jednalo o prototyp určený pro testování nejdříve u nás (praní, sušení, údržba, schnutí), nenašívali jsme cedulky. Ty byly přidány až později dodatečně, kdy šla plenka mezi další maminky, aby měly představu o údržbě a plenka se nám mezi ostatními, které už mají doma neztratila. :) Plenka je focená těsně po ušití předtím, než byla poprvé vypraná, tedy úplně nová.


Takto vypadá Siltex ve chvíli, kdy k nám přichází od dodavatele. Spodní vrstva měla narůžovělou barvu, později jsme začali používat oboustranně bílý Siltex kvůli barevné univerzálnosti. Složení materiálu je totožné.


Takto od nás odcházel balíček pro testující maminky. V této fázi už byla plenka i vkládací pleny po několika cyklech praní a používání (cca 3 měsíce používána na miminku - květen 2020).


Fotky pořízené u úplného počátku testování, kdy byla plenka u 1. maminky. Za sdílení fotek děkujeme paní Lucii. (červen 2020)


Jak vypadala plenka po testování

(červen 2020 - květen 2021, celkem 30 maminek, každá maminka zvládla 1-4 prací cykly dle svých možností)


Když se podíváme na plochu plenky, tak Siltex i po náročném nepřetržitém užívání v průběhu 11 měsíců nezežmolkoval, nezhrubl, netvrdl a na dotek si zachoval sametovou hebkost, kterou měl na začátku. Vlákna nejsou častým užíváním nijak polámána. Materiál dobře odvádí tekutinu do jádra plenky a nesetkali jsme se se zanesením. Jediné místo, kde se objevilo množství žmolků bylo v oblasti suchých zipů, což maminky ve svých hodnoceních zmiňovaly. Tento problém jsme již vyřešili podšitím suchých zipů PULem. Milým překvapením bylo i to, že se plenka k nám vrátila bez flíčků. Na Siltexu se flíčky nedrží a není potřeba plenku před praním předepírat v ruce.


Vzhled plenky se nijak nezměnil ani z vnější strany, PUL nebyl zežmolkovaný, ani na něm nebyly patrné jiné známky otěru i při častém praní. PUL odebíráme od různých výrobců, konkrétně tady se jednalo o prodyšný PUL vyrobený v EU. Suchý zip se nekroutil a zachoval si svoje vlastnosti hlavně. Suchý zip k nám putuje přímo od výrobce z EU (Francie), který se na plenkové suché zipy zaměřuje a tyto suché zipy používáme dlouhodobě u veškerých typů plen.


Gumičky nehrubly ani nepopraskaly, byly stále krásně pružné. Siltex v místě gumiček nežmolkoval. V současné době používáme stále stejný typ gumiček, ale zmizelo prošití a to jak u kapsových plen, tak i u plen typu AIO.


Tady můžete vidět porovnání materiálu bambusové froté na nové vkládací pleně a na naší testované. Nový bambus má lehce krémovou barvu, kterou ztrácí během 1.-2. praní. Savé přírodní materiály potřebují čas po dobu několika vyprání, aby vlákna správně dozrála a dosáhla požadované savosti, čehož je u savé pleny používané několik měsíců už dávno dosaženo. Savé pleny sklidily plusové body za výbornou savost (celé jsou tvořeny přírodním bambusovým froté), ale s tím šla ruku v ruce i delší doba schnutí. To byl problém hlavně pro maminky, které nemají sušičku (ve vlhčím bytě bylo schnutí až 2 dny) a proto nemohly komplet znovu brzy použít, protože zatímco plenka Siltex schne v řádu několika hodit, vkládací pleny byly stále vlhké. Při sušení v sušičce, nebo v létě na sluníčku se doba schnutí logicky výrazně zkracuje. 

Co chceme změnit ohledně savých vkládacích plen:

Z důvodu dlouhé doby schnutí a na základě zpětných vazeb od testujících maminek nyní zvažujeme u některých vkládacích plen změnit složení materiálu tak, že na povrchu zůstane přírodní bambusové froté a jádro savé plenky bude tvořit viskóza z umělých vláken. Ta je skvěle savá a velmi rychle schne. Zároveň ale není vhodná pro přímý kontakt s pokožkou miminka (vysušuje). Proto by na povrchu savých plen dále zůstávala jedna vrstva přírodních materiálů a vnitřek by byl tvořen zmíněnou viskózou. 

Je sice pravda, že savé vkládací pleny do kapsových plen by mohly být tvořeny celé z viskózy, protože schované v kapse nepřicházejí do kontaktu s pokožkou, ale zároveň chceme udělat vkládací pleny univerzálnějšími pro případ, aby po nich maminky mohly sáhnout i kdykoliv jindy. Třeba když budou zrovna používat jiný systém plen a tyto savé pleny jim přijdou pod ruku a chtěly by je použít přímo na pokožku miminka, mohou po nich s klidným svědomím sáhnout a rychle nehledat jiné a tím si přidělávat práci a ztrácet čas nad nepřebaleným miminkem. 

*viskózové jádro u savých plen chceme používat i na náš systém plen AIO, kde je savé jádro napevno všité, aby maminky nemusely čekat na dlouhé schnutí celého kompletu a tím pádem nepotřebovaly tolik plen AIO do zásoby (komplety AIO nesmí do sušičky, ani na horké topení a přímé slunce)

Závěr:

Plenka byla používána cca 14 měsíců v kuse (3 měsíce u nás, poté 11 měsíců v testovacím kolečku). Plenka se k nám vrátila v pěkném stavu. Byly patrné známky užívání, hlavně kolem suchých zipů, kde byly žmolky. PUL stále funguje skvěle, neprotéká. Při delším nošení může mírně provlhat, ale to je dané jeho vlastnostmi (jednalo se o prodyšný PUL). Tímto okamžikem pro nás testování nekončí, protože nám do týmu přibyde další malá testerka, která s plenkou poroste dál, proto se můžete těšit i na pokračování této recenze, kterou plánujeme doplnit zhruba po dalších 10 -12 měsících užívání (abychom viděli životnost celkem po 2 letech a více, po které u většiny dětí trvá plenkovací období). 

Zároveň bychom chtěli ze srdce poděkovat všem mainkám a jejich dětem, které se testování zúčastnily a daly nám zpětnou vazbu. Vaše názory jsou pro nás k nezaplacení, protože plenky šijeme hlavně pro vás a záleží nám na tom, aby právě vám sloužily co nejlépe, zůstávaly dlouho krásné, byly nenáročné na údržbu a především pohodlné a funkční pro vaše děti.

Nastavení cookies

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost

Nezbytné (vždy aktivní nelze vypnout)
Tyto cookies jsou potřeba, aby web fungoval správně
Analytické
Pomáhají nám pochopit, jak web používáte. S jejich pomocí ho můžeme zlepšovat
Profilující (marketingové)
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat relevantní obsah a reklamy, které pro vás mohou být zajímavé a užitečné