Jak začít s látkovými plenkami?

 

Obsah článku

Látkování - návrat do minulosti?

Látkování není věda

Různé způsoby látkování

Skutečná cena přebalování

Koloběh plenky

Látka versus jednoráz

Jak sestavit látkovou výbavičku

 

Látkové pleny - návrat do minulosti?

Když zmíníme látkové pleny, mnoho lidí si stále představí bavlněné čtverce v hrnci s vařící se vodou, předtím předeprané v ruce, jak tomu bylo za časů našich maminek a babiček. Po roce 1960 přišly jednorázové pleny - luxus, který si mohli dovolit jen ti majetnější. Když se v 90. letech dostaly i k nám, pro mnoho maminek znamenaly revoluci v péči o miminko.

Nyní, po uplynutí několika desetiletí, se mnoho maminek začalo k látkovým plenám vracet. Látkové pleny se opravdu těší čím dál větší popularitě napříč celým světem. A není divu. Šetří peníze, přírodu i dětskou pokožku a to už jsou pádné důvody k zamyšlení! :)

vite ze 

  

Nehledejte v látkování vědu! 

Bez názvu_1

Základní pravidlo je úplně jednoduché - vždy potřebujete vrstvu něčeho savého a vrstvu něčeho nepropustného.

Savé: Složené čtvercové pleny, vkládací pleny (šité z několika vrstev savé látky) atd.

Nepropustné: PUL kalhotky (syntetický úplet se zátěrem, který nepropustí tekutinu, ale zároveň dýchá), kalhotky pletené z merino vlny, fleecové kalhotky atd.

Setkat se můžete i se třetí vrstvou a tou je separační vložka. A to buď pratelná, z fleecu, nebo na jedno použití, z buničiny. Vkládá se mezi zadeček a savou vrstvu. Má zajistit pocit sucha ve vlhké pleně  (fleece) a také zachytí stolici, kterou z ní odstraníte snáze, než z celé plenky.

 Tohle je základní myšlenka všech látkových plen. Plenky se pak liší v podstatě podle toho, jak jednotlivé vrstvy skládáte na sebe a zapínáte - proto v diskuzích a na internetu najdete názvy jako AIO, kapsové pleny, SIO, AI2, kalhotkové pleny, svrchní kalhotky, vlňáčky, prefoldy, vkládačky, tréninkové kalhotky atd. Tady je pak výběr čistě na vás. Je vhodné pořídit několik kousků - zkusit více výrobců, vzít do ruky více plenek. Nikdo vám neřekne, co bude vyhovovat zrovna vám a vašemu miminku, dokud si manipulaci nezkusíte.

 Výrobci si pak hrají se střihem, materiály, barvami, vzory. Každý z výrobců má svůj specifický střih plenek, proto si každý musí najít tu "svoji" značku. I v této pestrosti spočívá kouzlo látkových plen!

 Dobrý výrobce vám navíc poskytne možnost jej před nákupem v případě potřeby kontaktovat a poradí s výběrem. Pokud si nejste jisti, nebojte se toho využít. Mnoho výrobců také poskytuje ponákupní poradenství. Setkat se můžete i s výrobci, kteří jsou schopni plenku poupravit podle vašich potřeb.

trioKP

Různé způsoby látkování 

V případě jednorázových plen prostě vytáhnete plenku z balíku a nasadíte ji dítěti. U látkových plen proto mohou začínající látkující maminky tápat, co vlastně miminku obléct, aby výsledkem byla správně fungující plenka. Není se čemu divit, ze začátku může být těžké se zorientovat v široké nabídce všech potřeb k látkování, což může začátečníka odradit. Proto jsme se rozhodli vytvořit malý tahák, který vám pomůže přijít látkování na kloub. Později uvidíte, že to není vůbec složité - vlastně mnohem jednodušší, než jednorázové plenky, protože díky více možnostem si každá maminka může snadno zvolit takovou variantu, která bude vyhovovat jejím potřebám a životnímu stylu.

Plenky AIO (all in one = vše v jednom)

Nejjednodušší systém látkových plen, který se nejvíce podobá jednorázovým plenám. Dělá malý zadeček. Pokud si pořídíte plenku vše v jednom (AIO), nemusíte pořizovat nic dalšího, ani skládat žádné složité komplety - plenka je již plně připravena na přebalení a tak, jak ji dostanete, tak ji miminku nasadíte. Má v sobě všitou nepropustnou vrstvu a uvnitř plenky je na pevno přišité i savé jádro. Přebalování s takovou plenkou zvládne i úplný začátečník v látkování, nebo i tatínek, babička, hlídací kamarádka... Po přebalení také nemusíte z plenky nic odepínat ani vytahovat, pouze ji sundáte miminku a hodíte do koše na pleny. Plenky vše v jednom se řadí mezi dražší varianty látkování, ale pokud chcete jednoduše miminko přebalit a neztrácet čas se složitou údržbou a předchystáváním plenek před přebalením, je pro vás tato varianta ideální volbou.

Kapsové pleny

Savá vrstva se strká dovnitř pleny do kapsy. Jde o systém, který dělá malý balík, savost zvyšujete podle toho, kolik vkládacích plen vložíte. Kromě klasických savých jader prodávaných spolu s plenkou můžete do kapsy vložit i poskládanou čtvercovou plenku - cokoliv, co saje. Do přímého kontktu se zadečkem můžete položit i separační vložku, která zajišťuje miminku pocit sucha a částečně chrání plenku před přímým kontaktem se stolicí, ale není to nezbytně nutné.

kapsová plena

 

Příklady použití:

kapsová plena0

kapsová plena1

 

Systém AI2 (vše ve dvou), systém SIO (sepni v jedno)

Sem řadíme ty plenky, které se složí do jedné nacvaknutím dvou částí do sebe. Nejčastěji se používá vnější nepropustná plenka s PUL zátěrem, do které se na vnitřní stranu nacvakne klasické savé jádro, nebo tvarovaná savá plenka (dle konkrétního výrobce). Komplet drží pohromadě pomocí patentků. Savost zvýšíte přidáním další savé vrstvy podle vašeho výběru. Můžete, i nemusíte přidat k zadečku separační vložku. Tyto pleny bývají velmi savé, ale dělají více objemný zadeček. Díky vysoké savosti dobře slouží na noc.

svrchní kalhotky

 

Příklady použití:

svrchní kalhotky4

svrchní kalhotky2

 

Kombinované systémy

Od předchozích se liší tím, že nedržíte v ruce nachystaný balíček, který obléknete, ale nasazujete jednu vrstvu a na ni pak další samostatnou vrstvu (jako cibule). Tady existuje velké množství kombinací, ale stále platí, že oblékáme vrstvu něčeho savého a vrstvu něčeho nepropustného. Savá vrstva může být tvořena čtvercovou plenkou, vícevrstvou plenkou, kalhotkovou plenkou, nebo i savým jádrem. Jako nepropustnou vrstvu pak miminku oblékáme svrchní kalhotky z PULu, fleecu, nebo merino vlny (vlňáčky). Výsledná plenka je sice malinko objemnější, ale zato skvěle savé. Plenky jsou snadné na údržbu (většina vnitřních savých vrstev může i do sušicky). Můžete i nemusíte použít separační vložku.

kalhotková plena

 

Příklady použití:

kalhotková plena1

 

vicevrstva plena

 

ctvercoá plena

sv4

science5

 

Skutečná cena přebalování

Na první pohled se může zdát, že ano. Vždyť cena takové AIO plenky je skoro stejná, jako balíček klasických papírových plen. A pravda je skutečně v tom, že pořízení látkové výbavy vyžaduje vyšší jednorázovou investici. Ale to je vše. Nic víc nekupujete, používáte je stále dokola. Odpadá starost s taháním balíků plen ze supermarketu, s hlídáním cen a akcí. Není potřeba kupovat předražené krémy na zadeček. A nevzniká po vás tuna plastového odpadu, který jedno dítě v plenkách vyprodukuje.

 

Jednorázové pleny a jejich skutečná cena versus látka:

jnk 


Průměrná cena látkové výbavy se pohybuje od 3 000 do 7 000 Kč.

Můžete ji použít i pro druhé dítě, nebo ji po prvním dítěti prodat a část nákladů získat zpět.

Při dvou dětech na látkových plenách (i když připočteme cca 2 000 Kč za spotřebu vody a pracích prostředků) ušetříte  43 560 Kč!

To je cena krásné rodinné dovolené!

  

Jaký je koloběh plenky? 

 

kolobeh plen 

Látka versus jednoráz... 

  Látkové pleny Papírové pleny
Šetrnost k životnímu prostředí Prakticky žádný odpad. Po přechodu na nočník můžete plenky uskladnit pro druhé dítě, nebo poslat dál jiné mamince (tím se vrací i část nákladů).  Jedno dítě za celé plenkovací období vyprodukuje cca 1 tunu papírovo-plastového odpadu, který se rozkládá po stovky let.
Náklady na přebalování Vyšší vstupní jednorázová investice. Pak již nic nedokupujete, nesháníte, nikam nejezdíte. Každý měsíc nákup balíků plen, včetně neustálých cest do supermarketu. Hlídání cen a sledování, aby se nezapomněly dokupovat.
Zdravotní hledisko Výrazně nižší riziko výskytu opruzenin a plenkových dermatitid, dítě je v látce z přírodních materiálů. Nižší spotřeba krémů proti opruzeninám. Chemické gely uvnitř plen, plenky bělené chlorem, vrstva igelitu. Hrozí vyšší riziko plenkových dermatitid, alergických reakcí na obsažené látky a opruzenin.
Učení na nočník Starší dítě si mnohem lépe uvědomí nepříjemný pocit při počurání a snáze pochopí, že je lepší vykonat potřebu na nočník, než mít mokrou a studenou plenku. Tekutina se v jádru plenky změní na gel a odpadá nepříjemný pocit vlhka, který by dítě nutil vykonat potřebu na nočník.
Četnost přebalování Častější přebalování, dítě má dříve pocit vlhka, jeho pokožka proto není dlouhodobě vystavena působení moči a stolice. Není nutné přebalovat tak často, dítě má pocit sucha. Pokožka je vystavena působení rozkládající se moči.
Pestrost nabídky Široká nabídka pestrých vzorů Užší výběr vzorů
Údržba Látkové pleny se musí prát a sušit. Vynášení odpadkového koše s plenami.
Skladování Použitou plenku vhodíte do koše na pleny.  Použitou plenku vhodíte do odpadkového koše. 
Proces přebalování Složitost podle systému látkování, který zvolíte. Použití systému AIO (vše v jednom) je stejně snadné, jako přebalení s papírovou plenkou. Jednoduché přebalení nasazením plenky.
Na cestách Je třeba více zvažovat uskladnění (praní) použitých plen.  Velmi jednoduché a pohodlné. 
Dokupování plen Nakoupením kompletní výbavičky látkových plen vaše starosti končí. Jednorázová investice. Hlídání množství plen doma, hledání slev, srovnávání cen, stálé dokupování nových balíků plen, cesty do supermarketu. Pravidelné výdaje z rodinného rozpočtu.

 

Jak sestavit plenkovou výbavičku?

kapsová plena_1

Sestavit si takovou výbavičku, která bude vyhovovat vašim potřebám a životnímu tempu není, zvlášť pro začátečníka, vůbec snadný úkol. Na následujících řádcích se vám proto budeme snažit trochu pomoci s tou úplně první volbou.

V předchozích kapitolách jsme vás už seznámili s různými systémy látkových plen. Jistě jste si všimli, že všechny plenky nejsou stejné. Při výběru úplně prvních kousků je dobré zvážit, kolik času chcete péči o pleky věnovat, jestli máte doma sušičku, budete plenky sušit na sušáku, nebo máte možnost sušení v létě na sluníčku. Také je dobré si předem odpovědět na otázku, kolik peněz chcete do plenkové výbavy investovat, jestli plánujete začít látkovat miminko od narození a plánujete látkovat i dalšího potomka, nebo pouze doplenkovat jedno dítě. V některých případech není od věci zkusit pořídit pár různých kousků z druhé ruky a celý proces látkování si doslova osahat. Zkusíme vám pomoci zodpovědět si základní otázky, které vám usnadní rozhodování.

 

Budu látkovat od narození

nohy

Pro čerstvého novorozence příliš nedoporučujeme používat klasické jednovelikostní plenky. I když jsou výrobcem deklarované od 3 kg, novorozencům většinou moc dobře nesedí, dělají velký neforemný balík, mohou protékat kolem nožiček. Jednovelikostní plenky využijete zhruba od 6 kg miminka. Na začátek jsou vhodné buď plenky s označením NOVOROZENECKÉ (ať už kapsové, vše v jednom, nebo kombinované systémy), nebo si vystačíte i se zásobou čtvercových plen poskládaných na novorozenecký sklad. Přes ten stačí obléct svrchní nepropustné kalhtky a to buď opět novorozenecké, nebo pletené z merino vlny, které jsou navíc miminkům příjemné na dotek a nezpůsobují otlaky od gumiček.

Kolik čeho pořídit?

To závisí na tom, jaký systém látkování budete používat. Pokud chcete látkovat se čtvercovými plenami a na vrch oblékat svrchní kalhotky, vystačíte si se 40-70 kusy čtvercových plen a 5-7 kusy svrchních kalhotek. Taková výbavička je co se látkování týká nejlevnější variantou. Tetra pleny rychle schnou i na vzduchu, ale pokud máte sušičku, máte čisté pleny k dispozici za pár hodin - v tom případě jich stačí méně. Zezačátku stačí jako savá vrstva jedna plenka na jedno přebalení, jak dítě roste, můžete vložit další tetra plenu poskládanou na "nudli". Svrchní kalhotky neházíte do pračky po každém přebalení. Pokud nejsou znečištěné, stačí je vyvětrat na vzduchu, proto jich nebude za potřebí tolik.

Stejné je to i se systémem AI2 a SIO - výhodné je koupit vždy více savých vkládaček a svrchních kalhotek méně, protože svrchní nebudete prát tak často. Maminky vlastnící sušičku mají opět o starost méně. Kalhotky z PULu ani merino vlnu do sušičky nedávejte. PUL svrchní kalhotky a fleecové svrchní kalhotky schnou velmi rychle i na šušáku - většinou do pár hodin.

Trochu jiná je situace, kdy se rozhodnete používat kapsové novorozenecké pleny. Tam platí, že jedna plena = jedno přebalení a poté celý komplet putuje do pračky. Plen jako takových tedy budete potřebovat více, přibližně 8 - 10 kusů na den. Tato výbavička vás vyjde nejdráž, zároveň jsou tyto pleny nejjednodušší na manipulaci a jsou nejpodobnější jednorázovým plenám. Hodně maminek po nich sáhne proto, že těsně po porodu s čerstvým novorozencem už nechtějí mít další práci se skládáním novoskladů a také proto, že s tímto typem plen zvládne přebalovat i tatínek či babička na procházce s kočárkem. Savá jádra můžete sušit v sušičce, na vzduchu mohou schnout 1 až 2 dny. Samotnou plenu v sušičce nesušte - pouze na vzduchu. I tak ale kapsové pleny (zvlášť ty s fleecem) schnou velmi rychle, často v řádu hodin. Můžete si také pořídit jen několik kousků kapsových plen, se kterými rychle a snadno přebalíte u doktorky, nebo na návštěvě a doma používat jiné systémy.

Pokud si nejste jistá, jestli vás látkování "chytne" a váháte nad zakoupením celé nové novorozenecké výbavičky, zkuste si pár kousků půjčit třeba od kamarádky, nebo se poohlédnout po plenkách z druhé ruky. Novorozenecké plenky se používají jen pro nejmenší miminka na krátkou dobu, proto se dají i bazarové sehnat v krásném stavu.

Další věci, které se mohou hodit (pro novorozence, kojence i batole)

Látkové ubrousky - na začátku vám bude stačit 20-30 kusů, skvěle nahradí jednorázové ubrousky, do kterých dál nebudete muset investovat
Rozprašovač s vodou, nebo jiným přípravkem k utření zadečku, kterým navlhčíte látkový ubrousek
Pytlík na navlhčené látkové ubrousky na cesty, nebo plastová krabička
Nepropustný PUL pytel na použité látkové pleny
Látková přebalovací podložka pro rychlé přebalení kdekoliv
Snappi sponka

 ruce

Budu látkovat větší miminko - co vybrat?

Při látkování miminka od cca 6 kg už můžete začít používat jednovelikostní plenky zmenšené na nejmenší velikost, miminku by v této době už měly pěkně sedět. Pokud jste předtím používali novorozenecké plenky, jste nyní ve výhodě, protože už víte, jak látkování probíhá, kolik plenkám chcete věnovat času a co vašemu životnímu stylu nejvíce vyhovuje. Můžete plynule přejít pouze na větší velikost těch plenek, na které jste zvyklí, nebo zkusit klidně něco nového. Zkusíme vám dát odpovědi na nejčastější otázky, které začínající látkující maminky zajímají a vždy doporučíme vhodnou alternativu právě pro vás.

Nechci, nebo nemohu za látkové plenky utratit mnoho peněz - nejlevnějším řešením jsou klasické čtvercové pleny v kombinaci se svrchními kalhotkami, které nepropustí vlhkost na oblečení - těch vám stačí jen několik kusů. Jak dítě poroste, můžete plenku dovycpávat podle potřeby další čtvercovou plenkou, kterou složíte na nudli, nebo později podle potřeby nakoupit bambusová vkládací jádra, která pojmou více tekutiny, než bavlna. Čtvercové plenky možná najdete i doma po mamince, nebo seženete levně z druhé ruky.

Nechci péčí o plenky strávit příliš mnoho času - v tomto případě vám budou nejvíce vyhovovat plenky AIO - vše v jednom, SIO, nebo kapsové pleny. Možná přijdete na chuť i kombinaci kalhotkových plen a svrchních kalhotek - kombinovaný systém.

Nemám možnost sušit plenky v sušičce - samozřejmě můžete i bez sušičky používat jakýkoliv plenkový systém a sušit plenky na sušáku, v létě na zahradě, na balkoně. Následující tipy se budou hodit maminkám, které sušičku nemají a zároveď nechcou mít plenkami zaplněný sušák třeba na dva dny. V takovém případě se vám budou hodit plenky, které rychle schnou i bez sušičky. Mohou to být svrchní kalhotky, které vycpete vícevrstvou plenkou, nebo čtvercovými plenkami. Vícevrstvá plenka se děťátku dává složená, ale schne rozložená - proto i při vysoké savosti schne rychle i na sušáku. Svrchní kalhotky z PULu jsou suché za pár hodin.

Mám možnost plenky sušit v sušičce - můžete používat jakýkoliv systém, ale je potřeba myslet na to, že ne všechny materiály sušičkování snesou a i když by se plenka na první pokus nepoškodila, výrazně tím snižujete její životnost. To jsou v první řadě jakékoliv plenky ušité z PULu. Většinu ostatního plenkového příslušenství v sušičce sušit můžete. Vždy je nejlepší řídit se pokyny k udržbě uvedenými na štítku každého výrobku. Jedině výrobce nejlépe ví, co jeho plenky snesou a co by jim naopak mohlo uškodit.

Chci, aby plenky nedělaly moc velký zadeček a nevadí mi časté přebalování - vhodnou volbou pro vás budou kapsové pleny, které dělají ze všech plenkových systémů nejmenší zadeček. Záleží pak, jakého výrobce zvolíte, protože i v kapsových plenkách jsou rozdíly ve střihu - některé dělají menší zadeček, než jiné. Také záleží, jak moc plenku vycpete. Pokud vám nevadí časté přebalování, můžete plenku vycpat jen minimálně a vyměnit ji po každém pomočení. Tím dosáhnete tloušťky v srovnatelné s jednorázovou plenou. Na cesty mimo domov jen přidáte vkládací plenku navíc a zvýšíte tím savost i interval mezi přebaleními.

Nevadí mi velký balík plen na miminku, preferuji vysokou savost - nejvyšší savosti dosáhnete s plenkami z bambusu, nebo konopí. Obojí je mnohem více savé než bavlna. Zkusit můžete kalhotkové pleny, které samy o sobě tvoří kvalitní savou vrstvu, pro zvýšení savosti lze na jejich vnitřní stranu položit další savé vrstvy (savá jádra, vícevrstvé pleny). Přes ne obléknete nepropustné svrchní kalhotky. K vysoké savosti se také skvěle hodí systémy SIO (sepni v jedno), protože si savost můžete libovolně navyšovat nacvaknutím dalších vrstev přímo na plenku. Určitě stojí za to vyzkoušet savá jádra od více výrobců, protože každý výrobce používá jiný materiál a od jednoho výrobce mohou být jádra tenčí, než od jiného.

Nevadí mi za výbavičku utratit více peněz a upřednostním snadnou manipulaci - není nic jednoduššího, než kapsové pleny a systémy AIO, SIO, AI2. Některé maminky si rády vždy vypranou várku plen předchystají tím, že plenky vycpou savým jádrem, nebo v případě SIO (AI2) systémů nacvaknou savá jádra na plenku. Předchystat celou várku plen na další kolečko přebalování vám zabere při troše cviku 5-10 minut zhruba každé dva, tři dny. Při přebalování plenku jen nasadíte, stejně jednoduše, jako by jste sahala po jednorázové plence. Je to tak jednoduché, že přebalit s látkovou plenkou zvládne zvládne tatínek, babička, nebo třeba starší sourozenec.

Chci, aby mi plenky vydržely i pro další dítě - v tomto bodě bychom na první místo postavili vhodnou údržbu. Kvalitní látkové plenky jsou šity z takových materiálů, aby při správném zacházení zvládly i druhé dítě. Hlavní roli hraje skladování špinavých plen (na sucho, NE ve vodě), praní (nepřekračujte teplotu doporučenou výrobcem, ale ani neperte při nízkých teplotách - nízké teploty nezahubí mikroorganismy, kteří přežívají na vláknech a látku ničí, obzvláště bambusové tkaniny) a další zacházení (nevystavovat PUL vysokým teplotám, neždímat kroucením, nesušit na topení, nežehlit!!). Vždy dodržujte pokyny k údržbě předepsané výrobcem. Roli hraje i to, kolik plenek doma máte. Čím méně jich používáte, tím častěji se perou = rychleji opotřebovávají.

Nemůžu se rozhodnout, zda patentky, nebo suchý zip - každá z těchto variant má své pro i proti a nelze jednoznačně říct, která bude zrovna pro vás tou vhodnější. Patentky mají vysokou životnost a nemusíte je zapínat při praní plenky. Některé maminky je ale nerady používají, protože při zapínání plenky je potřeba se přesně trefit patentkem na patentek a není možnost zapnout plenku "mezi". Také s nimi mají problém při přebalování tatínci, protože patentky jsou drobné. Suchý zip oproti tomu nemá tak vysokou životnost a časem se může "ošoupat" (v tomto případě záleží na tom, jak kvalitní zip výrobce použije). Je nutné zip před vypráním zapnout do protikusu - a to jak pro ochranu samotného zipu, tak pro ochranu ostatních plenek v pračce, které by se třením o háčky zipu mohly "ošoupat". Plenka se suchým zipem je naproti tomu zapnutá rychleji, lépe a přesněji se plenka přizpůsobí tělíčku miminka a i tatínkům se se suchým zipem lépe manipuluje.

uvodni strana

 

↑ ZPĚT NA ZAČÁTEK ČLÁNKU ↑

Záznamy nebyly nalezeny...